Čtvrtek 29.7.2021 , Marta
Hledat

Právě dnes

Čtvrtek | 29. Července 2021

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

Samosběr melounů? Chystá se na poli u Olomouce. Už teď je obrovský zájem

Melouny patří k létu a děti je prostě milují, hlavně ty vodní s charakteristickou červenou barvou. Pěstitel Ladislav Kašpar z Těšetic to moc dobře ví a letos poprvé chce lidem nabídnout samosběr melounů. I když plody budou ke sklizni zhruba za měsíc, zájem o melouny z pole nedaleko Olomouce je už nyní obrovský.


Metr na neukázněné motorkáře? Na Sedle chystají měření rychlosti

Rychlá a riskantní jízda, burácení strojů rozléhající se kilometry daleko horskou krajinou. Problémy s neukázněnými motocyklisty už roky znepříjemňují život lidem v okolí silnice přes Červenohorské sedlo. Snaha o bezpečný provoz na nejdůležitější silnici v Jeseníkách by mohla dostat klíčový impuls. Od příštího roku by na ní mohlo přibýt úsekové měření rychlosti.


Rodičům pomůže s náročnou péčí nová odlehčovací služba

Rodiny, které pečují o děti s těžkým kombinovaným postižením, budou mít nově k dispozici takzvanou odlehčovací službu. Od začátku roku 2023 by měla fungovat v olomoucké pobočce Společnosti pro ranou péči.


Kraj opět nabízí kotlíkové dotace, podmínkou je nainstalovaný nový kotel

Nové kolo kotlíkových dotací v úterý vyhlásil Olomoucký kraj. O příspěvek na výměnu starého kotle tentokrát mohou požádat jen majitelé rodinných domků nebo bytových jednotek, kteří už mají nový kotel nainstalovaný. V kraji by mohlo příspěvek dostat přibližně 150 žadatelů.


Ve skanzenu v sobotu předvedou hanácké žně

Celodenní program s názvem Žně na Hané si na sobotu 31. července připravili v Hanáckém muzeu v Příkazích.


Parkování v centru za 4 tisíce ročně? V Uničově se bouří

Čtyři tisíce korun za jedno auto a osm tisíc za druhé. Tolik má od 1. října stát roční parkovací karta v centru Uničova. Nový systém schválený radou města vyvolal velký rozruch. Lidé kritizují, že poplatek za parkovací kartu je nepřiměřeně vysoký a vadí jim, že po jeho zaplacení nedostanou garanci volného parkovacího místa. Pro srovnání v Olomouci nyní zaplatí rezidenti za parkovací kartu na 12 měsíců tisícovku.


Arionova kašna opět krásně rozkvetla. Podívejte se na letošní výzdobu

Čerstvými květinami floristé po roce opět ozdobili Arionovu kašnu na Horním náměstí v Olomouci. Zatímco loni ve výzdobě kašny převládaly květy modré a bílé barvy, letos jsou svěží dekorace laděny do červené a růžové v kombinaci s bílou.


Průjezd přes Nové Sady zavřela přestavba zastávek, objížďkou musí auta i MHD

S komplikacemi v dopravě musejí od úterního rána až do páteční půlnoci počítat řidiči, kteří projíždějí městskou částí Nové Sady a pokračují dál směrem na Tovačov. Na železničním přejezdu v Dolní Novosadské ulici právě probíhají stavební úpravy, místem neprojedou motoristé ani autobusy.


Očkování bez registrace v Šantovce: první den fronta a 343 dávek

Nové očkovací místo, které nabízí vakcinaci proti koronaviru bez předchozí registrace, v úterý otevřelo v olomoucké Galerii Šantovka. První den očkování v nákupním centru Galerie Šantovka dostalo vakcínu proti koronaviru celkem 343 osob.


Zchátralý kus D35 za Olomoucí kompletně opraví. Stavba má trvat 10 týdnů

Ředitelství silnic a dálnic ČR chce ještě letos kompletně opravit úsek dálnice D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou – přesněji kilometr 288,7 až 292,9 mezi Velkým a Dolním Újezdem. Na zchátralém úseku D35, který je starý 22 let, došlo v červnu vlivem vysokých teplot k popraskání povrchu vozovky. Opravu ŘSD plánovalo již před tím.


Olomoucká zoo zavřela oblíbenou atrakci. Lidé se nechovali ke králíkům hezky

Kozí výběh v Zoo Olomouc sklízí u nejmenších návštěvníků zahrady obrovský úspěch, na který zoo před třemi lety navázala Králíkovstvím. Nabídla lidem možnost zavítat do ohrady mezi ušáky, zvířata si pohladit a nakrmit. Uplynulý víkend expozici uzavřela. Reagovala na to, že se někteří návštěvníci nechovali ke zvířatům hezky.


V Olomouci vzniknou nové městské jesle

Rodiče, kteří budou mít zájem umístit své dítě do jeslí, dostanou k dispozici další volná místa v novém městském zařízení. Nové dětské jesle mají během několika let fungovat v areálu mateřské školy v Husitské ulici v městské části Povel.


V Šantovce finišuje příprava na očkování bez registrace

Očkování proti Covidu-19 pro zájemce bez registrace odstartuje v úterý v Olomouci. Lidé si mohou přijít do Galerie Šantovka, kde vakcinaci zajistí týmy Fakultní nemocnice Olomouc.


VIDEO: Dálniční exit u Křelova zavřela oprava, řidiči "bloudí"

V pondělí začala série oprav sjezdů na D35 mezi Olomoucí a Mohelnicí. Práce potrvají až do poloviny října a motoristé by měli počítat s komplikacemi. Čekají je objížďky. Jako první zavřel exit Křelov, kde někteří řidiči i přes vyznačenou uzavírku a objízdnou trasu „bloudili“ a riskovali při otáčení v křižovatce, v místě uzavřeného sjezdu ve směru na Olomouc.


Turistů je v Jeseníkách plno, někde až moc. "Není kam se rozprostřít"

O letních prázdninách míří do Jeseníků velké množství turistů. Situace je podobná jako loni, kdy řada lidí dala před zahraničním pobytem přednost tuzemské dovolené. Naopak Poláci, kteří tradičně tvořili velkou část návštěvníků, se do nejvyšších moravských hor v plné míře zatím nevrátili.


Šternberský kopec roztančil Ben Cristovao i Ewa Farna.

Davy lidí zaplnily v sobotu 24. července areál u haly Ecce Homo ve Šternberku. Po roční vynucené pauze se ve městě konal tradiční festival Šternberský kopec. Tentokrát se kvůli úpravám v areálu šternberského hradu se musel přestěhovat na náhradní místo blíže středu města. 


Kamioňáci bavili parádní show, sexymyčka letos s vylepšením

Přehlídka tahačů, soutěž v páce anebo sexymyčka. Lákadla jen pro mužskou část populace? Víkendová akce v plumlovském kempu Žralok dokázala opak. Spolek Kinderkamioňáci a kurýrní společnost DHL opět spojily síly, aby v rámci 8. ročníku Van and Truck Show bavily rodiny bez ohledu na pohlaví či věk. Šoféři tak zároveň pomáhali potřebným.


Kryštof to rozjel na olomoucké pevnůstce. Takto to tam žilo

Energií sršící show skupiny Kryštof zaplnila v sobotu večer areál Korunní pevnůstky v centru Olomouce. Olomoucký koncert byl poslední prázdninovou akcí kapely na Moravě, další zastávky letního turné budou v Čechách. Podívejte se, jak vystoupení populární sestavy v čele s Richardem Krajčem před tisícovkami lidí v areálu barokní pevnosti zachytil fotograf Lukáš Kaboň. 


Duhové větrníky oživily centrum Olomouce, lidem mají zlepšit náladu

Zatímco ulice některých měst ozdobily barevné deštníky, Olomouc má od soboty svoje větrníky. V ulici 28. října právě probíhá instalace originální výzdoby. Větrníčky mají tvar květiny, který stejně jako rozkvetlá výzdoba na Horním náměstí odkazuje na to, že Olomouc je vyhledávaným městem květin.


Hanácké stezky táhnou. Je to jen začátek, hlásí tvůrci nového bikerského ráje

Skoky, hlína a stromy. Vyhledávaná výletní destinace Záhoří nad plumlovskou přehradou je rájem biketrailistů. Hanácké stezky, dílo party nadšenců ze spolku Bikers Minds už hostily první závody a dostaly se i do nominace na cenu Olomouckého kraje za přínos v cestovním ruchu.


VIDEO: Spanilá jízda truckerů projela Prostějovem, začala třídenní akci

Troubení, světla a rachot. Páteční spanilou jízdou večerním Prostějovem odstartoval osmý ročník akce Van & Truck show v Plumlově. Krátce před devátou večerní, se obyvatelé Plumlovské ulice a okolí centra města mohli potěšit neopakovatelnou podívanou. Prostějovskými ulicemi se sunula troubící a blikající kolona vyšperkovaných kamionů, trucků nebo dodávek.


Olomoucká Bábovka láká na vzácná mláďata čápa černého

V průchozí voliéře Bábovka, která patří mezi vyhledávaná lákadla olomoucké zoo, se to ve stínu pod stromy hemží vzácnými čápaty. Mláďata čápa černého se vyklubala hned tři. Doposud se je v olomoucké zoo podařilo odchovat pouze jednou, v roce 2007.


Delta mutace v Ol kraji? Hlavně mezi mladými, v nemocnici neskončil nikdo

Pozitivně testovaných na koronavirus v posledních týdnech opět mírně přibývá. Za uplynulých sedm dní přibylo v Olomouckém kraji 36 případů. Převažovat začíná delta mutace. Šíří se rychle, hlavně mezi mladými lidmi. S delta mutací v Olomouckém kraji zatím nikdo neskončil v nemocnici kvůli těžkému průběhu onemocnění.


Zábavné odpoledne v Uničově pomůže jižní Moravě. Zve na koncerty, hry a tamtam

Benefiční koncert ve prospěch obcí postižených ničivým tornádem se uskuteční v neděli v Uničově. Tamtamy pro jižní Moravu se rozezní na zahradě Městského klubu na náměstí Osvobození ve 13:00.


Objížďky na tahu Olomouc - Mohelnice: opravy zavřou některé exity na D35

S komplikacemi musejí počítač motoristé na D35 mezi Olomoucí a Mohelnicí, kde v pondělí začne oprava dálničních výjezdů a sjezdů. Rekonstrukce ramp potrvá do první poloviny října a vyžádá si přes 20 milionů korun.