Čtvrtek 27.1.2022 , Ingrid
Hledat

Právě dnes

Čtvrtek | 27. Ledna 2022

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

Obří malba na paneláku na Lazcích? Festival hledá plochy

Olomouc oživují velkoplošné malby, takzvané muraly, díky kterým se v posledních letech rozzářily prázdné fasády budov a zmizely oprýskané ostudy města. Organizátoři Street Art Festivalu již připravují letošní ročník a poohlížejí se po vhodných plochách. Soustředí se i na okrajové části Olomouce.


Největší tahák Muzea umění? Vloni výstava polského průkopníka

Dvojvýstava Jana Pamuły nazvaná Průkopník počítačového umění v Polsku a Světelné objekty je nejnavštěvovanější akcí pořádanou v loňském roce Muzeem umění Olomouc. Prohlédlo si ji téměř dvanáct a půl tisíce lidí. Celkem na akce pořádané muzeem přišlo na 45 tisíc návštěvníků.


Olomoučtí plameňáci museli na prohlídku, nejstarší mají téměř 50 let

Na periodickou prohlídku museli v tomto týdnu plameňáci z olomoucké zoo. Protože se jedná o velmi zranitelné ptáky, museli být ošetřovatelé opatrní. Ve skupině stále žijí plameňáci, kteří v roce 1978 zakládali olomoucký chov. Tito padesátníci patří k nejstarším obyvatelům zahrady.


Teplá kohoutková k pití? Senioři hledají, kde ušetřit. Proč to nedělat

Zdražování nebere konce a domácnosti s nízkými příjmy musejí stále více přemýšlet, kde ušetřit. Na Deník se obrátili senioři, kteří uvažují o tom, že by v zimě používali k pití teplou vodu z kohoutku místo toho, aby si ji nadále ohřívali v hrnku na sporáku. Vyjde to levněji.


Zchátralá fakulta v Hejčíně se může změnit v centrum tvorby i společenských akcí

V živé kulturně komunitní centrum se může proměnit léta nevyužívaná budova bývalé přírodovědecké fakulty v Tomkově ulici v olomoucké městské části Hejčín. Setkávat by se tam pak mohli místní občané při různých společenských akcích. Část prostor by využíval takzvaný kreativní a kulturní průmysl a zázemí by tam našly také neziskové organizace.


Zakázky u silnic budou jinak. Kraj mění pravidla po "Faltýnkově deníčku"

Správa silnic Olomouckého kraje (SSOK) bude při hledání dodavatelů zakázek ve větší míře zveřejňovat svoje poptávky a oslovovat více firem. Upraví také vnitřní předpisy a vyřeší střet zájmu u několika zaměstnanců. Rozhodla o tom Rada Olomoucké kraje poté, co se seznámila s výsledky několikaměsíčního forenzního auditu.


Úkaz: v kraji bylo loni normální počasí. Kde měli nejvíc slunce a kde deště?

Konečně normální počasí. Po letech, kdy se teplota či množství srážek výrazně odlišovaly od dlouhodobého průměru, byl rok 2021 v Olomouckém kraji vyhodnocen meteorology jako normální.


Vyroste u Litovle velká dálniční odpočívka? ŘSD ji zvažuje

Ředitelství silnic a dálnic ČR chce postavit na D35 mezi Mohelnicí a Olomoucí velkokapacitní odpočívku, parkoviště pro kamiony a osobní auta. Vyrůst by mohla u Moravičan, kde samosprávy vloni odmítly na svých katastrech toto odpočinkové místo pro řidiče. Existuje ovšem i druhá varianta, kterou ŘSD plánuje u Litovle. Záměr, v obou verzích, nyní prochází posuzováním dopadů na životní prostředí.


Řidiči autobusů vyhlásili stávkovou pohotovost. Kvůli pracovním podmínkám

Stávkovou pohotovost vyhlásily odborové organizace ve firmě Arriva autobusy v Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Krok odůvodňují výrazným zhoršením pracovních podmínek. Zda se stovky autobusů veřejné linkové dopravy skutečně zastaví, bude záležet na výsledcích dalších vyjednávání mezi odboráři a vedením firmy.


Poděbrady bez sauny. Nová "potírna" vyroste později, budou hned dvě

Populární „baňa“ je pryč a plovoucí sauna nikde. Smutný pohled pro vyznavače saunování na Poděbradech. Provozovatelé bistra Terasa nekývli na přemrštěný požadavek dodavatele sauny, kterou plánovali zakotvit v zátoce, ale pustili se do její výroby sami. To chvíli potrvá.


Počty nakažených letí prudce vzhůru, nemocnice ve Šternberku stále bez covidu

Omikron úřaduje naplno. Skokový nárůst nových případů koronaviru zaznamenali hygienici v uplynulém týdnu v Olomouckém kraji. Týdenní incidence o víkendu překročila tisícovku a pokračuje směrem vzhůru. V nemocnicích se nárůst pozitivních záchytů zatím neprojevuje. Šternberská je i na počátku tohoto týdne bez covidových pacientů.


5G v Olomouckém kraji: jak postupuje pokrytí

Nepochopení a hrůza z ozáření. V místech, kde byla testována 5G síť, zastínily technologický optimismus falešné zprávy o dopadech novinky na zdraví. Psal se říjen 2020 a síť páté generace byla v Olomouckém kraji k dispozici prvním zákazníkům Vodafonu. Jak od té doby pokročili tuzemští operátoři v rozšiřování mobilní sítě páté generace na území Olomouckého kraje? Kde již je pro zájemce aktuální?


Podřezaná a spálená? Pátrání po ztracené fence skončilo smutně

Téměř rok pátral Marcel Sehnal z Postřelmova po fence No Song. Svého psa už nikdy nenajde. No Song byla podle svědectví připravena o život, a to velmi nelidským způsobem.


Olomoucký vědec pomohl objevit unikátního brouka z doby dinosaurů

Mezinárodnímu týmu vědců, jehož součástí byl Robin Kundrata z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, se podařilo popsat prvního fosilního brouka ukrytého v desítky milionů let starém maďarském jantaru.


Jednosměrka Na Vozovce? Kladné ohlasy i stížnosti

Na jednosměrku v ulici Na Vozovce si postupně zvykají motoristé projíždějící takzvanou úřední čtvrtí. Ke změně v organizaci dopravy tam došlo koncem listopadu a ohlasy místních občanů na tuto novinku jsou většinou kladné. Někteří obyvatelé Dvořákovy ulice ale poukazují na kolony v ranní a odpolední dopravní špičce.


Nezahálí ani v zimě, soubor Haná Přerov se předvedl v krojích

Dříve se touto dobou připravovali na plesy, letos ale stejně jako loni leží nádherně zdobené kroje ve skříni. Aby členové Folklorního souboru Haná Přerov během pandemie nevyšli ze cviku, uspořádali v polovině ledna v restauraci Katovna společné setkání spojené s ukázkou tradičních hanáckých tanců.


Devadesátky? Bylo to jak v seriálu, říká dlouholetý šéf kriminálky

Psací stroje, favority a pevné linky. Devadesátá léta se na území bývalého Československa nesla ve znamení překotných společenských změn. Výrazný nárůst násilné trestné činnosti vnímali i policisté, kteří museli zásadně změnit způsoby vyšetřování a přizpůsobit se nastupujícím trendům. Na devadesátá léta z pohledu strážce zákona vzpomíná dlouholetý kriminalista Leo Haluza.


Modernizace železničního uzlu v Přerově jde do finále. Takto vypadá

FOTOGALERIE/ Stavebníci dokončují lávky pro pěší, práce probíhají i v nové technologické budově


VIDEO: Vyjící vlci a sčítání zvířátek. Olomoucká zoo láká návštěvníky i v zimě

Mufloni, kamzíci a kozy zakrslé v ohradách, ale také sněhobílí vlci Hudsonovi ve výběhu, jejichž vytí je slyšet až na opačném konci zoologické zahrady. Zimní procházku zasněženou ZOO na Svatém Kopečku v Olomouci si o víkendu nenechaly ujít stovky spokojených návštěvníků. O zábavu nejmenších se postaraly žirafy i roztomilé opičky, u kterých se rodiny s malými dětmi fotily.


Sáňky, boby, sníh. Na Svatém Kopečku si děti užívají zimní radovánky

Nebe bez mráčků, slunce a třpytivý sníh. Pro rodiny s malými dětmi ideální podmínky k zimním radovánkám. Kopec pod bazilikou na Svatém Kopečku je už tradičním místem, kam se jezdí rodiče s malými dětmi vydovádět. I v sobotu odpoledne tu bylo plno. Někdo si vzal boby, jiný sáňky, ale našli se i odvážlivci, kteří sjeli dolů po zádech.


Děsivý účet: na silnicích Olomouckého kraje prudce přibylo mrtvých, nejvíc v ČR

Dvaačtyřicet lidí přišlo v loňském roce o život při dopravních nehodách, které se staly na území Olomouckého kraje. Je to o 19 úmrtí více než v roce 2020 a to navzdory tomu, že byla kvůli covidu na mnoho týdnů omezena mobilita obyvatel. Olomoucký kraj je zároveň co do nárůstu počtu obětí dopravních nehod za loňský rok nejhorší v celé České republice.


Trať Olomouc - Krnov slaví 150 let. Postavili ji za neuvěřitelné dva roky!

/FOTOGALERIE/ Víte, komu vděčíme za trať z Krnova do Olomouce? Podnikateli z Olomoucka Maxi Machankovi. A barabům. 


Při tragédii na Mohelničáku přišly děti o tátu, rodině pomáhá sbírka

Dvě malé děti a partnerka na mateřské zůstaly po Martinu Chválovi, který zemřel loni v prosinci při nehodě na Mohelnickém kopci. Ve prospěch rodiny je vypsána finanční sbírka. Během prvních 24 hodin lidé věnovali čtvrtinu vytyčené částky.


Nová tramvaj dorazila do Olomouce

Nová tramvaj EVO1/o s evidenčním číslem 124 už dorazila do Olomouce. Cestující začne vozit v druhé polovině února a využívána bude na všech linkách.


Čeká nás zimní víkend se sněžením. Jak bude po něm?

Sněžení, trochu sluníčka a zimní teploty čekají o víkendu obyvatele Olomouckého kraje.