Středa 21.4.2021 , Alexandra
Hledat

Právě dnes

Středa | 21. Dubna 2021

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

V Olomouckém kraji ubylo důchodců, statistici hlásí pokles o stovky osob

Na konci loňského roku bylo v Olomouckém kraji evidováno celkem 176 721 příjemců důchodů. Naprostá většina z nich, 84,5 procenta, pobírala starobní důchod, buď samotný nebo se souběhem s vdovským či vdoveckým důchodem.


Zbytek starého mostu v Olomouci je pryč. Takto teď vypadá stavba

Je pryč. Stavbaři odstranili zbylou polovinu původního mostu na Masarykově třídě v Olomouci.


Magistrát dál běží ve zkušebním provozu. Co teď funguje a co ne

Dva týdny po kybernetickém útoku na sítě olomouckého magistrátu se postupně daří obnovovat jednotlivé agendy. Stále probíhá zkušební provoz a jsou možné občasné výpadky. Na obnově dál pracují IT odborníci z magistrátu, několika externích firem, Krajského úřadu Olomouckého kraje, Dopravního podniku města Olomouce a Hasičského záchranného systému Olomouckého kraje.


Kremace psa, hada i žabky v Olomouci. Lidé investují do pohřbů svých zvířat

Umírání patří k životu a týká se nejen lidí. Toho si byli vědomi i zástupci malé rodinné společnosti Anyt crematory, kteří od roku 2017 provozují v Olomouci krematorium pro zvířata ze zájmových chovů.


Na Floře začínají Selské a Zahradnické trhy, už tento týden

Na oblíbené Selské trhy mohou v pátek 23. dubna vyrazit zájemci do areálu výstaviště Flora Olomouc. V sobotu a neděli začínají také Zahradnické trhy.


Olomouc rozkvétá, podívejte se jak

Že je Olomouc městem květin, není otřepaná fráze, jak už v těchto dnech napovídá pohled nejen do historických parků. Ve městě rozkvétají bulváry, rušné křižovatky a další veřejná prostranství. Olomoučany těší i pohled na kvetoucí dřeviny, jedno poupě jsou nyní monumentální šácholany u okresního soudu.


Korupce? Kvůli Faltýnkově deníku Olomoucký kraj zadá audit správy silnic

Olomoucké hejtmanství si objedná forenzní audit v příspěvkové organizaci Správa silnic Olomouckého kraje. Důvodem je možné ovlivňování veřejných zakázek a podezření na korupční jednání.


Jednou císař, vždycky císař? Už to neplatí, říká porodník ze Šternberka

Každý čtvrtý novorozenec v Česku se vloni narodil císařským řezem. Souvisí to zejména s tím, že ženy v dnešní době odkládají těhotenství. Šířit povědomí o „operačním porodu“ si dala za cíl mezinárodní organizace ICAN (The International Cesarean Awareness Network), která každoročně vyhlašuje duben měsícem císařských porodů.


Poslanec Staněk: Informace jsou závažné, Rusko by se mělo omluvit

Bezpečnostní složky v úterý poskytly sněmovnímu Výboru pro obranu informace o vyšetřování útoku ve Vrběticích v roce 2014. „Rusko by se mělo omluvit,“ sdělil Deníku po uzavřeném jednání výboru jeho místopředseda Antonín Staněk (ČSSD) s odkazem na přijaté usnesení.


Kolêk lêdi mlovi hanáckê? Sčítají se Hanáci

„Bôdemê znat pravdô. Bôdemê skôtečně vědět, kolêk Hanáku eště mlovi hanáckê a ešlê je pravda, že tadê to nářeči skôtečně miři k zánikô,“ vysvětlují organizátoři v hanáckém jazyce, proč se v těchto dnech rozhodli uspořádat první sčítání Hanáků.


Školní hřiště v Olomouci otevírají pro veřejnost, je ale omezený počet lidí

Hřiště u olomouckých škol se po "lockdownové" pauze opět otevírají veřejnosti. Sportovat je tam ale možné za dodržení protiepidemických pravidel, tedy v omezeném počtu lidí.


Olomouc kupuje deset nových autobusů Solaris, s klimatizací

O deset nových plně nízkopodlažních autobusů se rozšíří vozový park Dopravního podniku města Olomouce. První cestující by se v nich měli svézt ještě v letošním roce.


Potkali jste v Olomouci tohoto krasavce? Už se tady zabydlel, seznamte se

VIDEO / Exotický krasavec strhával pozornost kolemjdoucích v olomouckých Čechových sadech. Není divu. Samci kachničky mandarínské jsou považováni za jedny z nejbarevnějších vrubozobých ptáků vůbec.


Selhání Hamáčka, Zeman opět neplní povinnosti, říká politolog Lebeda k Vrběticím

Česko-ruské vztahy se dostaly do doposud největší diplomatické krize. Moskva se měla podílet na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 a Česko v této souvislosti vyhošťuje 18 diplomatů. Rusko odpovídá vypovězením 20 pracovníků české ambasády, včetně zástupce velvyslance. Celá kauza vyvolává celou řadu otazníků. 


OBRAZEM: Víkend na Pustevnách. Jaro se jim stále vyhýbá

Teplé kalhoty, zimní bunda a kulich. Zatímco v nížinách už se o slovo hlásí jaro, na Pustevnách vládne stále hluboká zima. Podtrhují to desítky centimetrů sněhu. Lidé si návštěvu Pusteven užívali. Někteří dokonce vyrazili na běžky. Děti naopak stavěly sněhuláky.


Flotila z Pily křižuje Olomouc. Díky ní přežijeme, pochvaluje si hostinský

Nepatří mezi buřiče, kteří porušují restrikce. Ani nechce po státu kompenzace. Maká a doufá, že snad už brzy bude moct znovu otevřít. Řeč je o provozovateli Restaurace & pizzerie Na Pile, obyčejného podniku, jehož dodávky křižují Olomouc od rána do večera.


Hurá do olomoucké zoo! Láká davy i bez pavilonů

Zoo na Svatém Kopečku zažila po dlouhé době víkend, kdy jí lidé mohli dát najevo svoji přízeň. I když vláda zatím neumožnila zoologické zahradě fungovat v celém rozsahu, zavřené jsou pavilony a další vnitřní prostory a v celém areálu smí být najednou pouze do třech tisíc návštěvníků, v neděli dorazily davy.


Vrbětice? Hra vysokých politiků, míní místní. I děti by to vyšetřily dřív, tvrdí

Vyhození muničního skladu je načasovaná hra vrcholných politiků. Obyvatelé Vrbětic na Zlínsku v této souvislosti chrlí jeden otazník za druhým.


Jak se žije ve Štarnově? Pojďte na návštěvu

Čím žijí vesnice či vesničky, které my "přespolní" obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Olomoucku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Štarnova, rozrůstající se obci mezi Olomoucí a Šternberkem.


Bývalý zpravodajec Hučín o Vrběticích: Muselo dojít k chybě

Za mohutnou explozí 50 tun munice ve Vrběticích v roce 2014 podle zjištění českých bezpečnostních složek stály ruské tajné služby. Policie podezřívá dva příslušníky vojenské rozvědky GRU. Má se jednat o stejné agenty, kteří se měli pokusit otrávit novičokem špiona Sergeje Skripala. „Lze to chápat jako teroristický čin Ruska, byť mohl být proveden i někde jinde,“ reagoval Vladimír Hučín, bývalý zpravodajec Bezpečnostní informační služby a válečný veterán třetího odboje, jenž se v devadesátých letech zabýval hlavně monitorováním levicového extrémismu.


Digitální detox! Kam na Olomoucku do divočiny bez signálu

V době on-line výuky a home officu jsou rodiče a jejich potomci často celý den připoutáni k internetu. Mnozí už ani neumí vypnout a být alespoň pár hodin offline. V Olomouckém kraji jsou ale místa, kde se mobil vypínat nemusí. Nejsou pokryta mobilním signálem.


Galerie jsou zavřeny. Umělci z regionu vystavují v Šantovce

V době, kdy musejí být všechny galerie a výstavní sítě uzavřeny kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru, uspořádala Galerie Šantovka ve spolupráci s regionálními umělci výstavu s názvem NEomezení. V obchodním centru jsou k vidění na čtyři desítky obrazů a fotografií do 16. května.


Autostráda v Tovární dostane nová svodidla a tlumič nárazu

Novými svodidly a tlumičem nárazu vybaví Ředitelství silnic a dálnic ČR frekventovanou silnici I/35 v Tovární ulici v Olomouci. Nahradí dopravní nehodou zničený prvek, plastový indikátor žluté barvy u výjezdové rampy směřující k Regionálnímu centru Olomouc u hlavního vlakového nádraží.


Covid v OL kraji dál slábne, přibývá mutací. Jak je na tom vaše obec?

Epidemie Covidu-19 v Olomouckém kraji dál slábne. Za pátek bylo potvrzeno 260 nových případů, před týdnem to bylo 384. V nemocnicích se snižují počty hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Podle epidemiologů se nepotvrdily obavy z dopadů Velikonoc na epidemickou situaci.


Konečně na trh! Počasí ale v Olomouci nepřálo, takto to vypadalo

Po dlouhých měsících se v sobotu v Olomouci uskutečnil první velký trh. Počasí však nepřálo. Méně bylo prodejců i zákazníků, kteří nakupovali zejména přísady. Trhovci nabízeli i jablka či brambory z loňské sklizně, med, čerstvé květiny či vejce.