Pátek 24.1.2020 , Milena
Hledat

Právě dnes

Pátek | 24. Ledna 2020

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

ATE může s leteckou záchrankou v Olomouci létat až do roku 2028

Vrtulník Eurocopter EC135T2 na stanovišti letecké záchranné služby Olomouckého kraje v Olomouci Podpisu smlouvy se staronovým provozovatelem letecké záchranné služby v Olomouckém kraji, slovenskou společností Air – Transport Europe (ATE), nestojí nic v cestě.


Olomouc má unikátní výstavu, interaktivně baví na téma zátiší

Prostorová interpretace zátiší v Arcidiecézním muzeu Olomouc, 23. 1. - 8. 3. 2020 Neobvyklou a svým způsobem experimentální výstavu mohou zájemci navštívit v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Jejím cílem je nabídnout návštěvníkům instituce návod, jak vnímat umělecké dílo.


Most u Bristolu otevře naplno v únoru, záhy zavřou Masarykovu

Nový most přes Moravu v Komenského ulici (u Bristolu) v Olomouci. V pozadí most na Masarykově třídě. 24. ledna 2020 Dobrá zpráva pro řidiče. Ti se koncem února konečně dočkají otevření nového mostu přes řeku Moravu v Komenského ulici. Po pár dnech se pro motoristy uzavře most na Masarykově třídě, který čeká postupné rozebírání.


Dva lidé se na Olomoucku nakazili tularémií

Ilustrační foto Dva případy tularémie potvrdila Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje na Olomoucku. Podle informací Deníku onemocněli muž a žena. Ohnisko nákazy se nachází u Slatinic.


Čerstvé jablko v zimě? Stačí přidusit

Jablka po třech měsících skladování v halách ve Vilémově Sadaři z družstva nedaleko Olomouce ve speciálních skladovacích halách dokáží uchovat šťavnatá a křupavá jablka i několik měsíců.


Kam o víkendu? Na taneční bitvu o Olomouc, revivaly i africké trhy

Ilustrační foto Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.


Jed na povrch? Pozdě! Pomůže už jedině mráz, míní farmář z Hané

Přemnožení hraboši nepřestávají škodit. Pole u Loučan na Olomoucku Jed na přemnožené hraboše, jejichž kalamita vlivem zimy nezimy pokračuje, bude možné opět aplikovat na povrch půdy. Po posouzení inspektory na nejvíce postižené pozemky. Podle farmářů z Hané, kde hraboši likvidují další úrodu, je pozdě.


Obecní škola nabízí nejmodernější učebny i observatoř, chystá iPady

Modernizovaná škola v Náměšti na Hané s observatoří. Opravené, ale i nově vybudované učebny a kabinety s nejmodernějším vybavením, mají nově k dispozici žáci a kantoři v základní škole v Náměšti na Hané, kde právě skončila deset měsíců trvající modernizace.


Jen samé ženy, podpatky i originální hudba. Olomouc uvidí nové provedení dramatu

Dům Bernardy Alby na prknech Moravského divadla Olomouc. Samé ženy se návštěvníkům Moravského divadla Olomouc představí v inscenaci Dům Bernardy Alby.


Páru na olomouckém bazénu vylepšují. Kdy zase otevře?

V parní komoře na plaveckém stadionu v Olomouci se pracuje, bude bezpečnější Kdo v těchto dnech odešel z olomouckého plaveckého stadionu zklamán, protože si nemohl prohřát tělo v parní komoře, bude příjemně překvapen.


"Řopík" pod Králickým Sněžníkem je na prodej. Vyvolávací cena mírná

Řopík u Starého Města pod Králickým Sněžníkem je na prodej Ministerstvo obrany nabídlo k odprodeji další nepotřebný majetek v Olomouckém kraji, kde se na aktuálním seznamu kromě pozemků objevil i populární „řopík“, což je železobetonový bunkr, který se stavěl před II. světovou válkou mezi velkými pevnostmi v pohraničí jako součást opevnění proti nacistům.


Zaplní Hanou vinohrady? Litovel usiluje o obnovu vinic, EU ji zatím brzdí

Ilustrační foto Vinohradů na Hané přibývá. Že se vínu ve středu Moravy daří, potvrzují výsledky místních pěstitelů z posledních let. O obnovu viniční trati s dávnou tradicí pěstování révy usiluje i Litovel. Zatím jí v tom brání nařízení Evropské unie.


Stavba záchranářské základny v Uničově začne do prázdnin

Nové sanitky pro ZZS Olomouckého kraje O krok blíže je výstavba nové základny zdravotnické záchranné služby v Uničově.


Změní vánoční trhy v Olomouci podobu? Město bude vybírat pořadatele

Olomoucké vánoční trhy 2019 V jaké podobě oživí letos vánoční trhy centrum Olomouce? Dosavadnímu pořadateli společnosti Kulturní Olomouc vypršela smlouva a radnice bude vybírat pokračovatele.


Legendární Mohelnický dostavník končí. Velká ztráta, smutní fanoušci

Mohelnický dostavník Příznivci folku a country letos budou po mnoha letech řešit, jak stráví poslední prázdninový víkend. V tomto termínu se tradičně konal festival Mohelnický dostavník. Pořadatel přehlídky však oznámil, že se další ročník se již neuskuteční.


Cvrčci k obědu? Olomoucká farma plánuje chov hmyzu pro stravování

Olomoucká farma se specializuje na chov sarančat všežravých, cvrčků banánových a švábů. Hmyz jako hospodářské zvíře? V Česku lze chovat cvrčky, potemníky a další druhy k výrobě potravin. Podmínky pro takový chov stanovuje novela veterinárního zákona. Legislativní novinka oslovila olomouckou farmu Insect Farm, která se v posledních měsících dynamicky rozvíjí a do půl roku chce odchovávat až 1200 litrů cvrčků měsíčně. O chovu hmyzu určeného k lidské spotřebě reálně uvažuje.


Dům U Zlatého lva v centru Olomouce se opravuje. Co nabídne?

Měšťanský dům U Zlatého lva na třídě 1. máje v Olomouci projde kompletní rekonstrukcí Roky chátrající měšťanský dům U Zlatého lva stojící v historickém jádru Olomouce na nároží ulice Akademické a třídy 1. máje se dočkal opravy.


Ve Švýcarsku zemřel malíř Radoslav Kutra, rodák z Olomouce

Ve Švýcarsku zemřel malíř Radoslav Kutra, rodák z Olomouce. Ze Švýcarska přišla zpráva, že zemřel malíř Radoslav Kutra, rodák z Olomouce. "Zesnul v neděli ve věku nedožitých 95 let v Lucernu, ve svém druhém domově. Oznámil to v pondělí jeho syn Petr Kutra," informoval mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.


Chřipka se na Olomoucku podepsala na prvním úmrtí

Ilustrační foto Počty nemocných, které škrábe v krku, kašlou a smrkají, jdou nahoru. V Olomouckém kraji se již objevily případy chřipky, a to i ty nejzávažnější. První pacient již komplikacím spojeným s chřipkovým onemocněním podlehl.


Třicítka moderních vlaků. Chystá se větší komfort na tratě z Olomouce

Vlak ČD RegioPanter. Ilustrační foto Komfortnějšího svezení na elektrických tratích by se měli dočkat cestující v Olomouckém kraji. Hejtmanství se chystá vybrat dopravce, který za dva roky na páteřních úsecích v regionu nasadí na tři desítky moderních vlaků.


Olomoucké muzeum chystá novinky a proměny, nabídne i pekárnu

Muzeum umění v Olomouci Rekonstrukci části Arcidiecézního muzea i pokračování přestavby prostor v Denisově ulici má letos v plánu olomoucké Muzeum umění. Kromě proměny svých budov má v letošním plánu i lákavé novinky ve výstavním programu.


Olomoučtí lékaři pomáhají lidem s Parkinsonem unikátní metodou. První v Evropě

Unikátní metodou pomáhají lidem s Parkinsonovou chorobou neurochirurgové Fakultní nemocnice Olomouc. Vyléčit Parkinsonovu chorobu nelze. Medicína umí pouze zmírnit projevy a následky obávaného onemocnění centrální nervové soustavy, které postihuje pohybové ústrojí. Neurochirurgové Fakultní nemocnice Olomouc již tři desetiletí využívají v boji s projevy Parkinsona metodu hluboké mozkové stimulace.


Retro ples bavil zábavou i jídlem z "osmdesátek"

Obecní ples ve Vrchoslavicích v retro stylu Chleba ve vajíčku, dršťková, lečo nebo znojemská. Nejen rozmanitý jídelní lístek, ale i celkový interiér sokolovny vrátil návštěvníky pátečního plesu v čase o padesát let. A lidé to vzali za své, většina jich měla originální dobové retro hávy.


Olomouc posypal první letošní sníh. Dlouho se asi nezdrží

První letošní sníh v Olomouci. 18. ledna 2020 FOTOGALERIE / Na první letošní sníh si Olomouc musela počkat do dneška. Do 18. ledna ani vločka. Ani v prosinci to nebylo se sněhovou nadílkou slavné: poslední měsíc minulého roku v krajském městě podle Českého hydrometeorologického ústavu spadl jediný centimetr.


Pokusy, anatomie i levný oběd v menze. Univerzita Palackého otevřela dveře

Den otevřených dveří na Univerzitě Palackého v Olomouci. V hlavní menze servírovali obědy za studentské ceny. Den otevřených dveří Univerzity Palackého v sobotu nabídl nejen důležité informace o studiu, ale i speciální doprovodný program. Návštěvníci si mohli prohlédnout univerzitní prostory, vyzkoušet si testy studijních předpokladů nebo si projít speciální laboratoře a centra. Podívat se mohli do univerzitní knihovny, na koleje či do hlavní menzy, kde se jedlo za studentské ceny.