Úterý 23.4.2019 , Vojtěch
Hledat

Právě dnes

Úterý | 23. Dubna 2019

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Moje Olomoucko

Stavba D1 mezi Lipníkem a Přerovem finišuje. Jak teď vypadá a jak rostla

Stavba dálnice D1 v úseku Trnávka - Přerov. 16. dubna 2019 VELKÁ FOTOGALERIE / Moderní mostní konstrukce na rozestavěné dálnici D1 tvoří novou dominantu krajiny v okolí Přerova a Lipníku nad Bečvou. Stavba úseku letos finišuje a dělníci mají před sebou poslední perné měsíce.


Výsadek! Koně a muzika, tak mrskají Hanáci

Krojovaný mrskut v Kralicích na Hané VIDEO / FOTOGALERIE / Za pomlázkou z vesela. Hanácký soubor Klas z Kralic na Hané, ctí velikonoční tradici desítky let.


Ježíšovy Matičky opět ozdobily Velikonoce v Bohuňovicích

Velikonoční Matičky v Bohuňovicích FOTOGALERIE / Slunečný velikonoční víkend patřil v Bohuňovicích i letos unikátnímu zvyku Matičky. Tato slavnost symbolizuje ukřižování Ježíše Krista a oslavu jeho vzkříšení, je reprezentována "Matičkami" a "Mládenci".


Ředitel AFO Jakub Ráliš: Festival do Olomouce láká tisíce lidí

Ředitel AFO Jakub Ráliš. ROZHOVOR/ Tradiční festival Academia Film Olomouc (AFO) v sobotu odstartoval. Populárně-vědecký festival pořádaný Univerzitou Palackého nabízí návštěvníkům až do neděle nejen řadu jedinečných dokumentárních a vědecko-populárních filmů, ale třeba také program pro děti AFO junior, významné hosty z řad vědců z celého světa, přednášky, virtuální realitu i hudební program.


VIDEO: Olomoucké náměstí ožilo velikonočním jarmarkem

Velikonoční jarmark na Horním náměstí v Olomouci FOTOGALERIE / Teplé počasí v neděli vylákalo stovky lidí na olomoucké Horní náměstí, které oživil řemeslný jarmark a velikonoční farmářský trh.


Rozhlednu na Kosíři prohlédli, lidé si mohou užívat vyhlídky

V sobotu mohli turisté sledovat, jak probíhá údržba rozhledny po zimní pauze. Pozorně prohlédnout a přitáhnout, kde je třeba. Po zimní pauze může dřevěná konstrukce zpevněná ocelovými prvky spolehlivě čelit náporu turistů.


Velikonoce přilákaly na Helfštýn tisíce lidí. Podívejte se

Velikonoční program na hradě Helfštýn FOTOGALERIE / Oslavy Velikonoc na Helfštýně v minulých letech provázela smůla. Jednou napadl během svátků jara sníh, jindy zase pršelo. Letošní Velikonoce na hradě ale zahojily staré rány - počasí bylo jako na objednávku a už během prvních dvou dní prošly branami Helfštýna tři tisíce lidí.


Arcibiskup Graubner: Je marné hledat Krista v hrobě

Arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner Velikonoční poselství arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského.


VIDEO: Hrkači v Senici vykoledovali přes 11 tisíc korun

Velikonoční tradice v Senici na Hané Velká ručička na hodinách kostela v Senici na Hané zakryla menší oběžnici ciferníku. Po většinu roku se v takovou chvíli rozezní ve věži zvon, tentokrát ale ne. Uplynulé tři dny ho zastoupili dobrovolníci s trakaři, řechtačkami a klepadly.


Některé věže na Hané jsou nižší, než se tvrdilo

Radnice s věží v Litovli. S určitou výškovou „rezervou“ by měli předem počítat turisté, kteří si udělají výlet na některé hanácké věže. Ukazuje se, že nejsou tak vysoké, jak se desítky let návštěvníkům tvrdilo. Nově naměřené rozdíly přitom nejsou v řádech desítek centimetrů, ale i jedenácti metrů.


Centrum Olomouce se změnilo na křížovou cestu

Na tradiční křížovou cestu se v pátek večer vydalo několik desítek mladých. S velkým dřevěným křížem procházeli centrem Olomouce FOTOGALERIE / Na tradiční křížovou cestu se v pátek večer vydalo několik desítek mladých. S velkým dřevěným křížem procházeli centrem města.


U dómu odsoudili a ukřižovali Ježíše. Pašije mladí sehráli poprvé venku

Pašije před olomouckou katedrálou o Velkém pátku připravily pro veřejnost děti a mládež z římskokatolické farnosti svatého Václava. FOTOGALERIE / Tradiční Pašije o Velkém pátku připravily pro veřejnost děti a mládež z římskokatolické farnosti svatého Václava.


Tři stavby z Olomouce bojují o prestižní cenu za architekturu. Tady jsou

SM.ART hotel Nezvalova Archa v Olomouci. Autor Ing. Arch. David Helcel. Na snímku Srdce - knihovna FOTOGALERIE / Zvonička v Bílovicích-Lutotíně, Fara hostinec v Loučné nad Desnou či novostavba II. interní kliniky a geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc. To je polovina zástupců z Olomouckého kraje, kteří zabojují o titul ve 4. ročníku České ceny za architekturu (ČCA).


VIDEO: V olomoucké zoo se po 20 letech narodilo mládě velblouda

Po téměř 20 letech se v olomoucké zoo narodilo mládě velblouda. Vytoužené mládě velblouda dvouhrbého oslavují v olomoucké zoo, která čekala na mimino tohoto domestikovaného pouštního býložravce téměř 20 let.


AFO ovládne Olomouc. Zve na filmy, zajímavé hosty i zábavu

54. ročník Academia Film Olomouc chystá Univerzita Palackého v Olomouci od 23. do 28. dubna a přiveze velká jména světové vědy a filmu. Příští týden Olomouc ožije tradičním festivalem Academia Film Olomouc (AFO). Populárně-vědecký festival pořádaný Univerzitou Palackého nabídne návštěvníkům nejen řadu jedinečných dokumentárních filmů, ale třeba také program pro děti AFO junior, významné hosty ze světa vědy, přednášky, výstavy a hudební program.


Kam o velikonočním víkendu? Tady je plná náruč tipů

Ilustrační foto Velký přehled zajímavých akcí během prodlouženém víkendu na Olomoucku.


Ministr Staněk odvolal šéfa Muzea umění Soukupa

Ministr kultury Antonín Staněk (vlevo) s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) ve čtvrtek odvolal ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Důvodem je podle Staňka výsledek veřejnosprávní kontroly v instituci.


VIDEO: V Arionovi už stříká voda. Barokní kašny musí ještě počkat

Napouštění Arionovy kašny na Horním náměstí v Olomouci ve čtvrtek 18. dubna. /FOTOGALERIE/ Arionova kašna a předloni instalovaná dvě pítka z dílny sochaře Ivana Theimera jsou po zimní odstávce opět v provozu. Zatímco pítka se spustila už minulý týden, kašnu na Horním náměstí naplnily vodou pracovníci Technických služeb ve čtvrtek ráno a v devět hodin se spustily i fontány.


Jarní Flora slibuje proměnu. Nové pojetí nabídne hlavní pavilon i stánky v aleji

Jarní Flora v Rudolfově aleji. Ilustrační foto Na nevšední ústřední expozici Strom života, ve které se prolne půvab jarních květin s křehkou krásou skla, láká od čtvrtka 25. do neděle 28. dubna květinová výstava Flora Olomouc.


Olomouc čeká debata Česko a Evropa

Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller V čem jsme výjimeční? Co nám přináší členství v Evropské unii, a čím jsou naopak Evropě přínosní Češi? Jak česká veřejnost vnímá pozici naší země v Evropě? V čem se od jiných evropských zemí lišíme, a co nás naopak spojuje? A čím se Evropa liší od zbytku světa?


Z olomouckého klubu odvezli hocha na jipku. Užil nebezpečnou kombinaci

Ilustrační foto Na jednotce intenzivní péče ve Fakultní nemocnici Olomouc skončil ve vážném stavu šestnáctiletý mladík, který si užíval pod vlivem extáze, marihuany a alkoholu v jednom z olomouckých tanečních klubů.


Unikátní chodník v Olomouci má plán záchrany. Nejdřív jej ale vystřídá beton

Tzv. pražská mozaika před historickou budovou oblastního ředitelství Správy železniční dopravní cesty v Nerudově ulici v Olomouci Chodník z pražské mozaiky by měl v okolí historické budovy Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) v Nerudově ulici v Olomouci zůstat zachován.


Tržnice v Olomouci jako v Barceloně? Nový majitel o inspiraci a plánech

Budova olomoucké tržnice z konce 19. století. Chátrající budova tržnice v olomoucké Kateřinské ulici změnila majitele. Manžele z Olomouce, kteří se 20 let pohybují na evropském trhu s automobily, oslovil samotný objekt, jenž je ukázkou průmyslové architektury přelomu 19. a 20. století.


V olomoucké fakultce slouží nové parkoviště

V olomoucké fakultní nemocnici je k dispozici 29 nových parkovacích míst. Devětadvacet nových parkovacích míst, z nichž dvě jsou určena pro ZTP, mohou využívat motoristé ve Fakultní nemocnici Olomouc.


Bývalou kolej v centru Olomouce přestaví na vědecký areál. Změní se i zvenku

Bývalé vysokoškolské koleje Marie Kudeříkové v Kateřinské ulici v Olomouci FOTOGALERIE / Moderní zázemí pro vědecké týmy Institutu sociálního zdraví nebo Centra pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty, ale také pro pracovníky a studenty Univerzity Palackého (UP) vznikne v Kateřinské ulici v Olomouci.