Sobota 22.9.2018 , Darina
Hledat

Právě dnes

Sobota | 22. Září 2018

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Moje Olomoucko

Na Korunní pevnůstce máme za sebou velký kus práce

Markéta Záleská (ODS) Právě jsem dotočila s Miroslavem Vladykou povídání o Korunní pevnůstce do jednoho z dílů nového cyklu České televize „Krásné živé památky“, který představuje památky zvelebované nadšenci, ať už spolky nebo jednotlivci.


Zemřel malíř Libor Vojkůvka

Libor Vojkůvka V noci na sobotu zemřel malíř Libor Vojkůvka, který žil a tvořil ve Šternberku.


Opravená oranžerie v Olomouci otevřela. Podívejte se dovnitř

Opravená historická oranžérie ve Smetanových sadech v Olomouci. FOTOGALERIE / Šestnáct milionů korun a tři roky práce si vyžádala nákladná rekonstrukce historické oranžerie v olomouckých Smetanových sadech.


Studená fronta přichází, vybalte bundy. Na horách může i sněžit

Ilustrační foto Na pořádný teplotní sešup to vypadá počátkem víkendu. Ba co více, v pondělí může na horách padat sníh.


Dálnici D46 v noci zavře stavba mostu

Dálnice D46 mezi Prostějovem a Olomoucí zavře stavba mostu u Olšan Stavby dálničních nájezdů u Olšan u Prostějova postoupily do další fáze. V noci ze soboty na neděli se D46 na nezbytnou dobu uzavře, protože se budou nad dálnicí klást nosníky nového mostu spojujícího Olšany s Bystročicemi.


SEFO už má trojrozměrnou podobu. Podívejte se

Představení modelu SEFO v olomouckém Muzeu umění Model Středoevropského fóra Olomouc - SEFO, jak jej navrhl architekt Jan Šépka, ukázalo ve čtvrtek Muzeum umění v Olomouci. 


Kandidát na primátora Martin Major ON-LINE. Ptejte se

Martin Major, lídr ODS pro komunální volby v Olomouci “My si před volbami si na nic nehrajeme. Ani na popeláře, ani na youtubery. Nikoho si nekupujeme, neslibujeme nic zadarmo. Nabízíme rozumná řešení,” říká lídr kandidátky ODS pro olomoucké komunální volby Martin Major.


Kam o víkendu? Na hrady, vinobraní i do podzemí

Ilustrační foto Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku. Vyberte si vyražte.


Zachránce Evropy před Turky má v Olomouci pamětní desku. Tam, kde spal

Pamětní deska na Horním náměstí v Olomouci připomíná pobyt polského krále Jana Sobieskeho v roce 1683, kdy jeho vojsko zásadně pomohlo odrazit útok Turků na Vídeň Pamětní deska připomínající pobyt polského krále Jana III. Sobieského v Olomouci zdobí od tohoto týdne dům na Horním náměstí v Olomouci, kde panovník nocoval.


Den volby aneb Jediný den k přemožení politika

Jiří Kubíček NÁZOR JIŔÍHO KUBÍČKA / Politik nemůže dospat, voliči se blíží den, kdy jednou za čtyři roky bývá ve své obci pánem. DEN VOLBY.


Zachrání cestu na Sv. Kopeček dálniční most? Lidé debatovali s radními

Ve Chválkovicích besedovali zastupitelé s občany na téma zachování cesty a aleje na Svatý Kopeček Už delší dobu způsobuje vrásky Olomoučanům i jejich zastupitelům takzvaná východní tangenta.


Další zdržení pro D1 kolem Přerova: olomoucký úřad dal přípravě "pauzu"

Ilustrační foto Územní řízení na stavbu dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem bylo dočasně přerušeno. 


Kabelkový veletrh Deníku letos hostí Galerie Moritz a Galerie Přerov

Kabelkový veletrh a doprovodný program v olomouckém kině Metropol. Dva termíny a dvě města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.


Rostou! I jedovaté, v poradně nejistým houbařům pomůžou

Mykologická poradna v olomouckém vlastivědném muzeu Jitka Otevřelová položila na noviny bílou lupenitou houbu, kterou našla u cesty v Ramzové, kam s úspěchem vyrazila houbařit – domů si odvezla desítky praváků. V případě bílé plodnice si nebyla zcela jista, a proto se obrátila na odborníky.


O vizích pro Olomouc i radnici v mobilu. Matouš Pelikán z KDU-ČSL on-line

Matouš Pelikán, KDU-ČSL "Vstřícná radnice nemusí být sci-fi. Zvládnout půjde vše i z mobilu," říká olomoucký politik Matouš Pelikán z KDU-ČSL.


Babičkou roku se v Olomouci stala Alena Várošová. Podívejte se na její radost

Zlatou babičku roku volili v olomouckém pavilonu A výstaviště Flora. Alena Varošová Zlatá babička 2018 Olomoucký kraj má babičku roku. V rámci oslav Dne seniorů v úterý byla Babičkou roku Olomouckého kraje 2018 zvolena Alena Várošová (71 let) z Mohelnice. Odborná porota vybrala dvanáct finalistek, které se utkaly o titul zlatá, stříbrná a bronzová Babička Olomouckého kraje. Soutěžilo se také o nejstarší babičku a titul babička sympatie, již vybrali sami diváci.


Zavřít cestu na Chomoutov? Opravte rozbitý průtah Horkou! zlobí se místní

Silnice mezi Horkou nad Moravou a olomouckou částí Chomoutov Rozbitým průtahem v Horce nad Moravou povalí tisíce řidičů denně poté, co se frézy zakousnou do asfaltu na silnici druhé třídy mezi olomouckými městskými částmi Lazce a Chomoutov.


Budu bojovat o to, abych se znovu stal primátorem, říká Martin Major

Martin Major /ROZHOVOR/ Když mu bylo pouhých čtyřiatřicet let, stal se na zhruba jednu pětinu volebního období primátorem Olomouce. Jeho předchůdce Martin Novotný odmítl být současně poslancem i primátorem, a tak na post na radnici rezignoval. Martina Majora jako dosavadního prvního náměstka tehdy zastupitelstvo zvolilo novým primátorem. Po osmi měsících proběhly volby a z nich vzešla nová široká koalice s jiným primátorem v čele. Dnes, po čtyřech letech, Martin Major znovu kandiduje jako lídr své strany.  


Červený kostel opraví a doplní o prosklenou dostavbu. Takto to bude vypadat

Vizualizace rekonstrukce a dostavby Červeného kostela v Olomouci /VIZUALIZACE/ Moderní dostavba vyroste mezi hlavní budovou Vědecké knihovny a červeným kostelem v Olomouci. 


Zástupci stran a hnutí, které jdou do komunálních voleb, se utkali v Bea centru

Bea centrum Olomouc, pondělí 17. září, debata lídrů politických stran a hnutí, které se zúčastní komunálních voleb v říjnu 2018 Zástupci devíti z dvanácti vybraných hnutí, kteří budou už za pár týdnů spolu se svými stranami bojovat o místo na olomoucké radnici, se utkali ve dvou debatách původně po šesti lidech v Bea centru v Olomouci.


Olomouc omládla, do města se vrátily tisíce studentů

Začal nový akademický rok, studenti se vrátili do Olomouce Na Univerzitě Palackého začal akademický rok a ulicemi stotisícové Olomouce po prázdninové pauze opět proudí mladá krev.


Chystané větrníky u Jívové se zatím stavět nebudou

Větrníky u Horní Loděnice Větrný park Jívová se hned tak neroztočí.


Nastal čas jelení lásky, v lesích buďte opatrní

Jelen evropský na Libavé Se zpožděním a možná i jinde, než byli pozorovatelé a lovci zvyklí, začala letos kvůli horkému a suchému počasí jelení říje.


Lesy jsou plné hřibů. Pošlete nám fotky vašich úlovků

Rostou. Úlovek hřibů smrkových Houbaři konečně dočkali. Napříč celým Olomouckým krajem vyrazily především hřiby smrkové.


VIDEO: Horská trať slavila výročí, cestující svezla Rosnička

Parní vlak vedený lokomotivou Rosnička vypravený u příležitosti 130 let železnice z Hanušovic do Jeseníku. Už sto třicet let lidem slouží železnice z Hanušovic do Jeseníku. U příležitosti tohoto jubilea České dráhy vypravily na trať zvanou Slezský Semmering parní vlak. Ten dovezl cestující i na středověké slavnosti do Jeseníku.