Nedělě 23.1.2022 , Zdeněk
Hledat

Právě dnes

Nedělě | 23. Ledna 2022

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

Sáňky, boby, sníh. Na Svatém Kopečku si děti užívají zimní radovánky

Nebe bez mráčků, slunce a třpytivý sníh. Pro rodiny s malými dětmi ideální podmínky k zimním radovánkám. Kopec pod bazilikou na Svatém Kopečku je už tradičním místem, kam se jezdí rodiče s malými dětmi vydovádět. I v sobotu odpoledne tu bylo plno. Někdo si vzal boby, jiný sáňky, ale našli se i odvážlivci, kteří sjeli dolů po zádech.


Děsivý účet: na silnicích Olomouckého kraje prudce přibylo mrtvých, nejvíc v ČR

Dvaačtyřicet lidí přišlo v loňském roce o život při dopravních nehodách, které se staly na území Olomouckého kraje. Je to o 19 úmrtí více než v roce 2020 a to navzdory tomu, že byla kvůli covidu na mnoho týdnů omezena mobilita obyvatel. Olomoucký kraj je zároveň co do nárůstu počtu obětí dopravních nehod za loňský rok nejhorší v celé České republice.


Trať Olomouc - Krnov slaví 150 let. Postavili ji za neuvěřitelné dva roky!

/FOTOGALERIE/ Víte, komu vděčíme za trať z Krnova do Olomouce? Podnikateli z Olomoucka Maxi Machankovi. A barabům. 


Při tragédii na Mohelničáku přišly děti o tátu, rodině pomáhá sbírka

Dvě malé děti a partnerka na mateřské zůstaly po Martinu Chválovi, který zemřel loni v prosinci při nehodě na Mohelnickém kopci. Ve prospěch rodiny je vypsána finanční sbírka. Během prvních 24 hodin lidé věnovali čtvrtinu vytyčené částky.


Nová tramvaj dorazila do Olomouce

Nová tramvaj EVO1/o s evidenčním číslem 124 už dorazila do Olomouce. Cestující začne vozit v druhé polovině února a využívána bude na všech linkách.


Čeká nás zimní víkend se sněžením. Jak bude po něm?

Sněžení, trochu sluníčka a zimní teploty čekají o víkendu obyvatele Olomouckého kraje. 


Dvojice lezla v Jeseníkách v zákazu, kde zahynul skialpinista

Do nitra Velké kotliny v Jeseníkách se vydala dvojice horolezců. Zimnímu lezení na laně se zde věnovala celý den. Do místa se vydali i přesto, že věděli, že vstup je zde veřejnosti zakázán. Pohybovali se přitom v místech, kde přesně před rokem zahynul mladý skialpinista.  


VIDEO: Bazén ve Šternberku už se rýsuje. Zádrhelem může být hloubka

Výstavba krytého plaveckého bazénu ve Šternberku pokročila a postupuje podle harmonogramu. Město však ani po roce od podání žádost u Národní sportovní agentury neví, zda může počítat s finanční podporou, nebo ne. Žádost o dotaci podal Šternberk hned první možný termín - má pořadové číslo 1.


Nevšední zážitek v Olomouci: procházka světelnou spirálou může "vyvést z míry"

Zajímavý zážitek nabízí olomoucká výstava nazvaná Space of Perception autora Pavla Korbičky. Rozměrná světelná instalace ve tvaru spirály vytvořené z polykarbonátových desek umožňuje návštěvníkům vstoupit dovnitř a díky optickým světelným jevům zažít různorodé stavy fyzické nerovnováhy.


U Olšan našli mrtvého vlka. Pohybují se v okolí Olomouce?

Mrtvou psovitou šelmu, pravděpodobně vlka, počátkem týdne našli lidé nedaleko dálnice D46 u Olšan na Prostějovsku. Na nález upozornili myslivci a informaci předali Agentuře ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR. Více o samci sdělí analýza DNA a pitva, kterou provede odborné veterinární pracovišti v Brně.


Rejnok bude v červenci v provozu, ujistilo Povodí Moravy

Na nový most přes Moravu, takzvaného Rejnoka, a jeho předpolí se nyní soustředí práce na stavbě protipovodňových opatření v Olomouci. Rejnok je výše než původní most, takže stavbaři budou muset navyšovat a modelovat terén po obou stranách, aby bylo možné napojit ulice. Most bude podle Povodí Moravy zprovozněný v termínu. Od července začne sloužit kromě chodců i automobilové a tramvajové dopravě.


Nevšední hřiště. V parku postavili dětem stromověže, podívejte se

Nevšední herní prvek mohou již brzy otestovat děti ve Šternberku. Vyrostl v tamních Tyršových sadech.


Zvítězil zdravý rozum, ocenili kritici zrušení povinného očkování

Vláda ve středu zrušila povinné očkování proti koronaviru pro lidi nad 60 let a některé profesní skupiny. Na rozhodnutí kabinetu odpoledne čekali pracovníci sociálních služeb, hasiči či policisté. Přineslo úlevu. Někteří hrozili odchodem. O vítězství zdravého rozumu hovoří lékaři, kteří připojili podpis pod Deklaraci k nátlaku na očkování.


Mladí Olomoučané Matthew a Laura nadchli Česko, vyhráli televizní finále

Velkého úspěchu dosáhli dva olomoučtí školáci, jedenáctiletá Laura Mohylová a o tři roky starší Matthew Stephen Hockaday. V celorepublikové soutěži Zlatý oříšek, která je určena pro nadané a talentované děti, obsadili dvě z celkem sedmi vítězných pozic.


Tramvaj č. 3 pojede méně často. Jízdní řád mění i linka X a "pětka"

Nové jízdní řády začnou od pondělí 24. ledna platit u tramvajových linek číslo 3 a 5 v pracovních dnech. U autobusové náhradní dopravy X se prodlužují intervaly mezi jednotlivými spoji také o víkendech.


Kozy v novém. Obléhaný výběh v olomoucké zoo prošel proměnou

Děti je zkrátka milují a procházka olomouckou zoo se tak neobejde bez návštěvy těchto domácích zvířat. Řeč je o populárním výběhu koz. Zahrada vloni investovala do zvelebení „lákadla“ pro nejmenší hosty.


Pozor! V kraji udeří silný vítr, budou se tvořit i sněhové jazyky

Před silným větrem varují meteorologové v celém Olomouckém kraji. S nárazy přesahujícími 65 kilometrů v hodině musí lidé počítat od čtvrtečních tří hodin ráno do sedmnácti hodin večer. Na Šumpersku a Jesenicku platí v tentýž čas výstraha přes sněhovými jazyky.


Omikron udeřil! V nemocnicích se to neprojevuje, Šternberk hlásil nulu s covidem

Omikron udeřil. Denní přírůstky pozitivně testovaných v Olomouckém kraji skokově narůstají. Za úterý prokázaly laboratoře 1 319 případů, což je v porovnání s minulým týdnem dvojnásobek. V nemocnicích se nárůst neprojevuje. Naopak ve Šternberku ve středu dopoledne neležel ani jeden covid pozitivní pacient.


Hlavní nádraží v Prostějově čeká přestavba, zmizí i podchod hrůzy

Nová nástupiště a oprava přejezdu. Plánovaná celková rekonstrukce prostějovského hlavního nádraží přinese cestujícím komfort. Zastaralá železniční stanice projde komplexními stavebními úpravami za dva roky. Dojde i na frekventovaný přejezd ve Vrahovické ulici.


V Neředíně vzniká přírodní hřbitov, Les vzpomínek nabídne pohřeb u stromů

Na centrálním hřbitově v Olomouci-Neředíně vzniká Les vzpomínek, kde ještě v letošním roce bude možné nechat pohřbít zemřelé přímo pod kořeny stromů. 


Milostivé léto končí, na výhodné vymazání dluhu zbývají už jen dva týdny

Kdo se chce „levně“ zbavit letitého dluhu u veřejné instituce a zároveň využít výhodné akce Milostivé léto, měl by si pospíšit, protože tato možnost končí 28. ledna. V Olomouckém kraji už s vymazáním dluhu v rámci Milostivého léta pomohla organizace Člověk v tísni více než stovce dlužníků, desítky dalších občanů se na ni stále obracejí se žádostmi o radu a pomoc.


Žila a surfovala na Bali, teď v olomouckém bistru nabízí tamní tradiční koláč

Indonéský ostrov Bali je pro olomouckou rodačku Lenku Srncovou druhým domovem. Milovnice surfování tam žila posledních osm let a po návratu do Olomouce si ve Ztracené ulici otevřela bistro Balikejk. V něm připravuje tradiční sladký koláč, indonéské pečené nudle a rýži a nabízí Hanákům možnost ochutnat exotickou kuchyni.


V olomoucké Sluněnce děti spí venku i v zimě. Jaké je to teď v lesní školce

Kdo přichází k lesní mateřské škole Sluněnka, slyší veselý výskot dětí už od vstupní branky do areálu. Ten má rozlohu asi dva tisíce metrů čtverečních a kromě velké zahrady nabízí dětem také zázemí v podobě vytápěné jurty, kde se svačí i obědvá a probíhají tam různé rukodělné a výtvarné aktivity. K odpočinku a spánku slouží zrekonstruovaná maringotka nebo speciální přístřešek, kde děti spí v „postýlkách“, které jsou zateplené pravými kožešinami.


Moravská filharmonie zve na hity Barbry Streisand a Elly Fitzgerald

Na společný koncert zve v pátek 21. ledna od 19 hodin Moravská filharmonie v Olomouci a multižánrové kvarteto Bohemia Voice. Návštěvníci se mohou těšit na největší hity Barbry Streisand a Elly Fitzgerald.


V Olomouci startuje studie na imunitu proti koronaviru. Kdo se může zúčastnit?

V Olomouci startuje Preval II, studie zaměřená na imunitu proti koronaviru SARS-CoV-2. Ústav molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého již zahájil nábor dobrovolníků. Zúčastnit se mohou jen ti, kteří podstoupili odběr v květnu 2020 v rámci Preval I a obdrželi zvací SMS.