Pondělí 27.5.2024 , Valdemar
Hledat

Právě dnes

Pondělí | 27. Května 2024

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

Cyklostezku u Šantovky předělávají. Uzavírky a omezení potrvají dva měsíce

Stavební úpravy cyklostezky začaly v pondělí ve Vídeňské ulici v Olomouci. Práce nyní probíhají za částečné uzavírky ve směru ze Smetanových sadů na třídu Svobody.


Rock na Plumlově 2024 se blíží, těší se i Argema. Vyhrajte vstupenky zdarma

/SOUTĚŽ O LÍSTKY UKONČENA/ S blížícím se létem začínají mít rockeři po celém Česku pohotovost. Festivalová horečka stoupá a na jednu z prvních letních akcí v podobě opravdového rockového nářezu se můžete těšit i v Plumlově na Prostějovsku. Festival Rock na Plumlově 2024 prostě nesmí ve spoustě diářů rockových nadšenců chybět, startuje už v sobotu 8. června v pravé poledne. A my máme pro vás volné lístky.


VIDEO: Zlato je doma! Obrovská radost na náměstí v Olomouci

Čekání na první gól bylo dlouhé a nervy drásající. Napětí na olomouckém Horním náměstí, kde finále mistrovství světa v hokeji sledovaly davy, se dalo krájet. 


Olomouc fandí hokejistům na náměstí. Narychlo se povedlo zařídit projekci

Společně na Horním náměstí prožívají bitvu českých hokejistů o zlato fanoušci hokeje z Olomouce. Po sobotním výkonu národního týmu a postupu do finále světového šampionátu se městu podařilo zařídit projekci. Nechybí ani stánek s pivem.


Stovky motorek zaplnily centrum Olomouce. Motorkáři zahájili sezonu

/FOTO, VIDEO/ Stovky silných motorů burácely v neděli v poledne v centru Olomouce. Tradičním srazem na Horním náměstí a spanilou jízdou Olomouckem odstartovali motorkáři letošní sezonu. Jezdcům přálo počasí a na náměstí jich na nablýskaných strojích dorazily stovky.


Společně na náměstí! V Olomouci bude projekce bitvy o hokejové zlato

Fanoušci hokeje z Olomouce mohou prožít bitvu o zlato na domácím světovém šampionátu společně. Na Horním náměstí během odpoledne vyroste konstrukce pro zavěšení velkoplošné obrazovky, kde večer bude možné sledovat střet národního týmu se Švýcary. K dispozici bude podle organizátorů i stánek s pivem.


VIDEO: Češi jsou ve finále! Švédy převálcovali. Parádní atmosféra na Poděbradech

/FOTOGALERIE/ Splněný sen. Národní tým postoupil na domácím mistrovství světa v hokeji do finále a porve se o zlato. Po 14 letech. Švédy zasypali Češi kanonádou a favorizované soupeře porazili 7:3. Plno bylo v sobotu odpoledne i před velkoplošnou obrazovkou na Poděbradech u Olomouce, kde na Terase sledovaly strhující bitvu desítky hokejových fanoušků.


Pivo a kapely. Olomoucký Beerfest rozezněl Korunní pevnůstku

Stánky tři desítek pivovarů a koncerty známých kapel různých stylů zaplnily areál Korunní pevnůstky v Olomouci. Návrat tradičního Beerfestu v pátek rozezněly například skupiny Sto zvířat, Gaia Mesiah, Portless či rakouský Falco Tribute Band. V sobotu je na programu nářez v podání Cocotte Minute či sestavy Polemic, Ready Kirken, Buty, Olympic Tribute a Rock and Roll Band Marcela Woodmana.


Burácení rychlých aut. MotorFest přilákal do Slatinic davy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Na návsi ve Slatinicích v sobotu voněl benzín a burácela rychlá auta. Premiérový MotorFest přilákal do jindy poklidné lázeňské obce davy fanoušků závodniček i nablýskaných veteránů. Program nabitý exhibicemi a kaskadérskými kousky pamatoval i na rodiny s dětmi.


Stovky masožravek na Floře. Všechny unikáty můžete vidět i koupit

Stovky masožravých rostlin z celého světa jsou v těchto dnech k vidění ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech. Návštěvníci prodejní výstavy s názvem Živé pasti si tam mohou prohlédnout například unikátní masožravé liány, které uloví malé hlodavce, kolekci vodních masožravých rostlin i trpasličí rosnatky z Austrálie.


Na europarlament mají šanci politici z kraje. Kandiduje i exprimátor Staněk

Volby do Evropského parlamentu se pomalu, ale jistě blíží. Už za dva týdny, v pátek 7. a sobotu 8. června, se otevřou volební místnosti a vybírat své „koně“ budou i voliči v Olomouckém kraji. Šance, že by region po letech měl svého zástupce v europarlamentu, jsou velké.


Nová omezení v Olomouci: u tržnice, na Lazcích i zóna 30 v Krapkově

S novými omezeními v dopravě musí od pondělí 27. května počítat motoristé v Olomouci. Až do půlky prázdnin potrvají omezení u autobusového nádraží u tržnice, které se budou týkat i Vídeňské ulice a přístupu na tamní parkoviště. Oprava zavře po víkendu i spojku od černovírského mostu k rondelu u parkoviště inline stezky. Novinkou je také zavedení Zóny 30 v Krapkově ulici a na třídě Svornosti.


Hanáckou dálnici D46 škrtí opravy. Podívejte se, kdy a kde čekat kolony

Dopravní tepna, dálnice D46 mezi Prostějovem a Olomoucí, se často mění v nedobrovolné parkoviště. Nyní to způsobují plánované velkoplošné opravy nerovností. Podívejte se, kdy a kde budou cestáři pracovat v nejbližších týdnech.


Čokoláda luxusem? Cena kakaa vystřelila brutálně. Jak reaguje Zora a další

Cena kakaa vystřelila nahoru. Extrémně. Za rok stoupla pětinásobně. I když v posledních dnech díky lepšímu výhledu produkce šla zase o něco dolů, stále je mimořádně vysoko. Nejistota dalšího cenového vývoje klíčové komodity dělá těžkou hlavu výrobcům čokolád a čokoládových cukrovinek, velkým továrnám i rodinným výrobnám na Hané. Pětinásobné zdražení by udělalo ze špičkové čokolády neprodejné zboží.


Zastavte ten experiment, vyzývá opozice olomoucké radní

Olomoučtí radní udělali další kroky směřující ke sloučení Moravské filharmonie a Moravského divadla. Vedení Olomouce nezviklal ani pondělní koncert v Letním kině, na který dorazilo přes tři tisíce lidí a jímž vyvrcholil protest odborářů druhé nejstarší české filharmonie proti chystané fúzi. Proti té se staví také olomoucká opozice, jež kritizuje unáhlenost a nepromyšlenost takového zásahu do tradičních institucí.


Zdrcená Helena Vondráčková vzpomíná na Petra Huťku: Patřil k lidem mého života

Nejprve odešel do hudebního nebe Vašo Patejdl, pak Josef Laufer. Po těchto smutných zprávách přichází pro pravidelné účastníky Tenisové akademie Petra Huťky v Přerově další zdrcující zvěst. Zakladatel této vyhlášené akce, která vždy na jeden červnový týden promění město v nevšední setkání osobností české a slovenské hudební scény, po dlouhé a vážné nemoci zemřel. Umělce, kteří do Přerova každý rok jezdí, zpráva o smrti Petra Huťky citelně zasáhla.


Divadelní Flora přilákala na sedm tisíc návštěvníků. Famózní, zaznívalo

Velký divácký zájem provázel letošní 27. ročník multižánrového festivalu Divadelní Flora. Dvanáctidenní program, který zastřešilo motto Volnost, přilákal na sedm tisíc návštěvníků.


Končí hostinec vyhlášený retro jídly a obřími porcemi. Zbourá jej proměna Dolan

Hostinec Dolany vyhlášený populárními retro pokrmy a velkými porcemi musí skončit. Dům, v jehož přízemí to žije již přes 100 let, půjde k zemi v rámci plánované rekonstrukce sousední sokolovny a celkové proměny centra Dolan.


Smršť festivalů v Olomouci startuje. Každý víkend plný hvězd. Kdy, kdo, za kolik

Smršť festivalů našlapaná hvězdami se v nadcházejících týdnech prožene Olomoucí. Divokou hudební jízdu na Korunní pevnůstce odstartuje již v pátek 24. května návrat tradičního Beerfestu, hned následující víkendy to tam rozbalí Slavnosti Olomouc s Nohavicou, rap/popový Big Up i velká retro párty se superstars z devadesátek. Nevšední zážitek přinese i multižánrový Festival filharmonie propojující umění orchestru Moravské filharmonie s hvězdami české hudby.


Natrhejte si velkou kytku, vyzývají v Jeseníkách. Loukami se šíří invazivní druh

Natrhejte si plnou hrst. Výzva, která zní v souvislosti s rostlinami v chráněné krajinné oblasti zcela výjimečně. Právě k tomu však nabádají v Loučné nad Desnou. Nad obcí právě kvete lupina zvaná též vlčí bob. Atraktivní, ale invazní květina zarůstá zdejší louky na úkor původních druhů.


Pocta malířské legendě. Největší výstava Handkeho děl začala ve Šternberku

V Česku největší výstava věnovaná baroknímu malíři Janu Kryštofu Handkemu (1694–1774) je od úterka ke zhlédnutí v klášteře ve Šternberku. Tato moravská malířská legenda ovlivnila podobu mnoha barokních památek nejen na Moravě, v Olomouci zdobí Handkeho díla kostel Panny Marie Sněžné nebo Klášterní Hradisko.


V 94 letech na kolo i tůry! Jaroslav z Hané prozradil recept na skvělou kondici

Tradičně nejstarším účastníkem většiny turistických akcí na střední Moravě je Jaroslav Punčochář z Kelčic na Prostějovsku. Ve svých 94 letech se ale nechodí jen zúčastnit, ale absolvuje několikakilometrové trasy. V klidu a pohodě.


Novostavby s otazníky: kontroverzní projekty z peněz EU v Olomouckém kraji

Česko letos oslavilo dvacet let od vstupu do Evropské unie, díky které vznikly napříč zemí stovky nejrůznějších projektů. Ne všechny lze ale považovat za bezproblémové. Deník vytipoval tři kontroverzní projekty v Olomouckém kraji, k jejichž realizaci pomohly peníze z Evropy.


Moravská vernisáž piva to roztočí na Floře, nabídne desítky minipivovarů

Kdo rád zkouší nové pivní speciály, ten si v pátek 24. a sobotu 25. května přijde na své v Olomouci. Na výstavišti Flora proběhne čtvrtý ročník Moravské vernisáže piva, na níž se budou prezentovat tři desítky moravských minipivovarů. Připravený je bohatý doprovodný program.


V Olomouckém kraji potvrzena vzácná choroba. Je spojována s nemocí šílených krav

Případ Creutzfeldt-Jakobovy choroby, což je velmi vzácné onemocnění končící smrtí, potvrdili odborníci v Olomouckém kraji. Příčina choroby je spojována s konzumací produktů nakaženého skotu – nemoc šílených krav (BSE).